Horatius
jak blažen ten,kdo všeho shonu vzdálen je
Jak načerpat energii
provedu vás možnostmi jak načerpat energii z lokality kde jsme se narodili a kde žijeme, protože když jsme se prvně nadechli , vdechli jsme i energii a sílu onoho místa, měli bychom tedy tuto sílu podporovat a rozvíjet a nesnažit se ji přebít jinými získanými či převzatými metodami z jiných lokalit či dokonce kontinentů.
Netvrdím, že je to špatné, ale pro citlivé jedince to mnohdy znamená, že jeho přirozenost bude se získanou více či méně bojovat
přistihujete sami sebe, že nejste tak úplně "přítomni", ačkoliv byste chtěli být? Pohlcují vás často myšlenky na minulost nebo budoucnost, podléháte výčitkám nebo úzkostem? Chcete zlepšit schopnost soustředit se? Pokud ano, tak meditace je jedna z metod , která vám k tomu může pomoci.
Meditace pomáhá , takřka všechna světová náboženství to ví a věda to jen potvrzuje. Skeny mozku ukazují, že během meditace jsou více aktivovaná centra přímo související se sníženou hladinou úzkosti a deprese.
Není to ovšem jen tak, meditaci je třeba provádět dlouhodobě a pravidelně, nemůžeme očekávat , že se změny dostaví ihned.
stručně řečeno se jedná o trénink pozornosti a bdělosti, který nám má pomoci k tomu udržet se pod vědomou kontrolu.
Cílem meditace je navození a udržení vnitřního klidu , někdo jej označuje jako štěstí.
já se s vámi podělím o několik, které provádím a praktikuji:
Lekce I. - Oblázková
Lekce II. - Kaštanová
jak blažen ten,kdo všeho shonu vzdálen je
Lekce III. - Písek
Lekce IV.- Větvičky
Lekce V. - Písek podruhé
Lekce VI. - Pohanková
Lekce VII. - Peříčková
Lekce VIII. - Se svíčkou
Lekce IX. - Obláčková
Lekce X. - Voňavý písek
Zkoušeli jste se podívat zblízka na tvary zmrazků a námraz co jsou od včerejška všude kolem nás? Je v nich klid a něžná křehká krása pomíjivosti a přesto stojí za to se na chvilku zastavit a dívat se
každé ráno poděkuji ,že začíná nový úžasný den, každý je jiný i když jej mnozí z nás začínáme stejnými rituály
Oblázková
Na procházce nebo výletě až se budete cítit příjemně, posbírejte 10 oblázků, berte jen ty co se Vám budou opravdu líbit. Vezměte je do ruky a zjistíte zda jsou na dotyk i pocit příjemné.
Po příchodu domů je pod proudem studené vody omyjte a vložte na celou noc do misky převařené vody s trochou mořské soli,stačí tři zrníčka a umístíte někam na pozitivní místo (okno,stůl s květinami apod.)
Druhý den je rukou vyjměte a položte na cistý nejlépe žlutý ubrousek , někam na okno nebo místo kam svítí delší dobu sluníčko, alespoň jednu hodinu . Nechte nabíjet jeden týden.
Po nabití můžeme začít s terapií.
Rozdělte kamínky na dvě poloviny, každou uzavřete do jedné dlaně , pohodlně se usaďte a se zavřenými víčky vnímejte energii,která z nich proudí. Můžete chvílemi promnout.
Po deseti minutách vezměte dva až tři kamínky a stále se zavřenými víčky si jimi masírujte oblast nad kořenem nosu, čelo, tváře , krk a zátylek a to po dobu cca 20minut.
Pak kamínky odložte, ještě chvíli odpočívejte a zhluboka při tom dýchejte, není na škodu si chvilku zdřímnout a pak kamínky dejte znovu na dva dny nabít.
Toto můžete opakovat 14 dní, pak je potřeba kamínky znovu ošetřit a vybít získanou negativní energii v solném roztoku a dát na týden nabít.
A takto stále dokola, dokud nezaznamenáte na oblázku jakoukoliv negativní změnu (prasklinu apod.) , v tomto případě vrátíme oblázek zpět do přírody a přineseme si jiný, který ošetříme výše popsaným postupem.
Věřím, že již po 14 dnech zaznamenáte pozitivní změny.
Kaštanová
Na podzim si nasbíráme 10 - 20 kaštánků (plody Jírovce - Kaštanu koňského)
Část ještě za čerstva nakrájíme na
plátky a dáme sušit. 10 jich usušíme v celku.
Už naše babičky nosily u sebe v
kapsičče po jednom až dvou kaštáncích.
Je blahodárné občas v kapse kaštánek
promnout , pomačkat a pohrávat si s ním, masírujete si tím mnoho
reflexních bodů na dlani a tím se léčíte, působí i na zmírnění jakékoliv
bolesti.
A tato masáž je uklidňující, pokaždé
si skrytě kaštánek pomačkám, když jsem nervózní. Pomáhá to.
2 -3 kaštánky vezmeme do dlaně a
masírujeme si jimi zátylek při bolestech páteře.
Při bolesti hlavy a dutin si
přiložíme jeden kaštan do středu čela lehce masírujeme.
Masáž provádíme do té doby dokud vám bude příjemná.
Pro větší efekt můžeme kaštany i lehce nahřát.
Písek
Z krásné procházky prosluněným dnem si přineseme z potoka nebo říčky dva sáčky písku z místa kam svítilo sluníčko.
Doma jej vysypeme do větší misky a promýváme pod proudem studené vody dokud se odplavují nečistoty. Po té čistý písek zalijeme horkou převařenou vodou do které jsme vhodili zrnko soli.
Necháme stát do druhého dne, a pak usušíme někde na slunci do sucha.
Ušijeme si dva sáčky do kterých ho nasypeme a zašijeme. Sáčky ušijeme i z několika vrstev, tak,aby se z nich písek nesypal.
Nahřátým pískem můžete zahřívat obličej , zátylek, bedra a i jiné části těla, dle libosti. Nejdéle však 1h dopřát tělu pauzu a pak už jen po půl hodinách do cítitelné úlevy.
Třešňové pecky
K nahřívání a masáži můžeme použít i čisté usušené pecky z třešní. Dostatečné množství dáme do šáčku tak, aby měly dost místa na to se v něm pohybovat. Nahřátými peckami pak provádíme masáže , přikládáme k bolavým kloubům a nebo si i můžeme vyrobit polštářek a kdo to snese i na něm spát. Stejně jako oblázky i pecky můžeme vysypat do pekáčku a provádět masáž plosek nohou přešlapováním na nich, samozřejmě nohy musí být omyté, suché a bosé.
po masáži je dobré je dát do výšky, podložit polštářem apod. a 20 minut odpočívat nebo nejlépe provádět terapii před spánkem.
Větvičky
Už začíná být přes den teploučko a slunečno, tak honem dobít vitamín D ze sluníčka, ovšem platí - všeho s rozumem.
Z krásné procházky voňavým lesem si přineseme větvičky ,které nás nějak osloví, rozložíme je do vějířku vedle sebe a svážeme stužkou s naší oblíbenou barvou.
Pověsíme na zeď nebo položíme někam, kde nebudou překážet při běžném provozu domácnosti (okno,komoda ....) . Pokud to jsou větvičky smolné (smrk,borovice apod.) vždy podložte nějakým nepropustným materiálem,aby se neumazalo podloží (zeď,stůl...) , špatně se to odstraňuje.
písek po druhé
z klidné a dlouhé procházky si domů přineste nebo přivezte sáček písku z cestičky,potůčku nebo od řeky (určitě neberte písek z nějaké pláže), doma jej nečištěný rozsypte na plech a dejte proschnout na okno, tentokrát na něj nemusí svítit slunko. Až bude krásně suchý, nasypte do menší misky a posypte sušenou levandulí , chmelem nebo heřmánkem, položte poblíž místa kde spíte, vyrobíte si tímto malý pohlčovač zlých snů.
po třech měsících je nutno jej vyměnit. Použitý písek však musíte odnést zpět do přírody mimo váš byt, dům, pozemek
Dobrou noc
pohanková
pokud někde seženete pohankové slupky, můžete si ušít pohankový polštář, pomáhá při bolestech v zátylku, špatném spánku a bolestech páteře a to jen tím, že na něm budete spát. Polštář nesmí být moc napěchovaný, ale naplněný cca do 3/4.
Pro hlubší spánek si do něj můžete vložit i některé z bylinek : heřmánek, chmel, levandule, nebo pokapat vám příjemným esenciálním extraktem, nedoporučuji použít olej.
Polštářek můžete i nahřívat , slupky dobře a poměrně dlouho drží teplo.
Pro masáž nohou si ušijte delší povlak a slupky nasypte jen tak , aby pokryly celou plochu , ale netvořily boule. Masáž přešlapováním proveďte maximálně jednou týdně.
a hurá k vodě, plavání je posilucí, uvolňující a protáhne vám zdravě svaly i klouby
AŤ žije LÉTO !!!! :-)
Peříčková
V přírodě se nachází sice malé množství poztrácených
peříček, ale můžeme si je pořídit i od chovatelů. Jen ne umělé.
Peříčko očistíme mýdlovou vodou, brk můžeme s klidem otřít
hadříkem, ale na letku musíme opatrně, otíráme od středu brka ven k okraji
letky.
Po očištění můžeme začít s terapií.
V době kdy víme, že na sebe máte cca 30 minut bez
vyrušení, si pohodlně sedněte , nejlépe jen ve spodním prádle, zavřete oči a
peříčkem si přejíždějte jemně po obličeji, šíji, krku ze předu, ramenou, rukou
a zpět, po té pokračujte dekoltem a postupně až k palcům u nohou. Jelikož
ne každý zvládne sedět se zkříženými nohami, tak stačí sedět s nohama na
židli a předklonit se kam dosáhneme, při tomto můžete mít oči otevřené, ale
soustřeďte se plně na pocity , které ve vás dotyk peříčka vyvolá. A pak
postupujte zpět až se zase vrátíte ke spánkům.
Představujte si jak vaše starosti a bolesti postupně
odlétají a do kůže se vlévá jiskřivý pocit jako, když vás ovívá lehký vánek.
Pak ještě tak 5 minut odpočívejte a velmi pomalu se vracejte
do reality a po otevření očí se rozhlédněte kolem sebe a vnímejte jak se vaše
prostředí nabité jiskřivým vánkem změnilo.
Se svíčkou
29.9.2017
Posadím se pohodlně , já ráda do tureckého sedu, stačí ale i pohodlné křeslo. Dobré je přítmí nebo toto provádět večer. Na stůl , stolek nebo jiné místečko postavíme svíčku v dobře zajištěném stojánku, měla by to být naše oblíbená barva nebo vůně, popř. obojí a sednu si na proti ní , pár minut vnímám její světlo, pak zavřu oči a snažím se vnímat její světlo a teplo a vůni ...
tak dlouho dokud je mi to příjemné
Obláčková
O víkendu jsme spravovali střechu u stodoly , teda kluci já výšky moc nemusím, a jak tak na ně ze zdola koukám, tak jsem si najednou uvědomila, že jsem už dlouho nekoukala na obláčky, jen tak, na to jak plynou a nechat své chmurné myšlenky plynout s nimi až úplně uplynou a zůstane jen čistá hlava, to se to hned kouká na svět a případné těžkosti úplně jinak a s lehkostí. Tak jsem tam tak stála opřená o zeď a sledovala oblaka, asi 20 minut , možná déle a bylo mi jako bych letěla s nimi, zkuste, třeba vám to také pomůže.
Voňavý písek
Základem této meditace je sáček naplněný pískem a vonnou látkou. Sáček nahříváme nad párou a potom přikládáme na bolavá místa, provádíme jemnou masáž při únavě či jen tak pro uvolnění. Délka masáže stačí 20-30 minut.
Po ukončení můžeme vysypat a pro příště připravit písek nový, nebo písek prosejeme a zbavíme použitých přísad.
Do látkového sáčku z hustě tkané látky nasypeme vyčištěný písek a vonnou bylinku, koření nebo silici dle nálady nebo potřeby:
Levandule - uklidnění, relax
Meduňka - uklidnění , odbourání stresu
Bazalka - odbourání stresu , povzbuzení
Rozmarýn - relax, nabuzení mysli , soutředění, mírné afrodisiakum
Skořice - nabuzení mysli, prokrvení, hřejivý efekt
Jedle, Borovice - uvolnění svalů, doléčení po nachlazení,
prokrvení, dýchání
Citronová nebo pomerančová kůra - osvěžení
Máta - pročištění dýchacích cest, prokrvení chladivý efekt
Mateřídouška - uklidnění mysli, dýchání (vhodné pro miminka)
Tymián - uklidnění mysli, dýchání
Dobromysl - název napoví
Chmel - uklidnění před spánkem, vhodné kombinovat i s koupelí
(nevhodné pro miminka)
Heřmánek - uklidnění před spánkem, vhodné kombinovat s koupelí
(vhodné i pro miminka)
Pelyněk - uklidnění, povzbuzení myšlení
Růžové květy - navození dobré nálady, vhodné před návštěvou
společenské akce nebo randetem
Jablečné slupky - osvěžení, rozzáření
Lípa květ - uklidnění, dýchání, uvolnění
Nebo můžete sami zkoušet i jiné , můžete i míchat , ale
pozor dávejte k sobě bylinky s podobnými účinky, aby se "nehádaly"