null

Lymfa

04.12.2021

Lymfatický systém je složen z lymfatických cév, lymfatických uzlin a orgánů, jako je slezina, brzlík či mandle. Lymfatický systém má zásadní význam pro opravu tkání a ochranu lidského těla před nemocemi. Nesprávné odvodnění lymfatického systému vede k poškození imunitního systému, nebo dokonce k nádorům lymfatických uzlin.

Lymfatické uzliny , přestanou dostatečně fungovat,když máme ucpaný "odpad", tedy tlusté střevo a toxiny a voda se začne hromadit a ukládat všude kde nechceme.

je tedy dobré začít s pročištěním "trubek odpadu", aby vše co lymfa pročistí a pošle do střev, také mělo kudy odtékat, potřebujeme mít volný odtok....

když totiž tlusté střevo vyčistíme, okamžitě dojde k uvolnění výstupních cest lymfatického systému a "kanalizace" začne chodit, jak má. Je samozřejmě dobré tomuto procesu trochu pomoci - po vzoru instalatéra, který při havárii v domě pročistí trubky a odpad "protáhne" nějakou chemií. Na podobném principu probíhá rovněž očista lymfy. Používá se k ní epsomská nebo Glauberova sůl a šťáva z grepů, pomerančů a citronů. Jedná se sice o proceduru časově poměrně náročnou (trvá tři dny), nicméně dokáže v těle vyměnit až 7 litrů kyselé lymfy za 7 litrů vysoce zásadité tekutiny (a někdo uvádí i více). Lymfatický systém pak funguje jako z partesu a celkový příliv vitality nelze ani popsat.

 Přes zimu přirozeně tíhneme ke konzumaci tzv. jangových, více prohřívajících a více kalorických jídel. 

Dr. Norman W. Walker popisuje ve své knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy výše zmíněnou, skutečně účinnou metodu k odstranění kyselého odpadu zvláště u dospělých: Začíná se ráno po probuzení vypitím 250 ml solného roztoku, který si připravíme tak, že lžíci epsomské či Glauberovy soli rozmícháme ve čtvrt litru vlažné či studené (nikoli horké!) vody. Povede to pravděpodobně k vyprázdnění střeva.

Nicméně to není tím nejdůležitějším, oč se nám zde jedná. Solný roztok má totiž tu úžasnou schopnost přitáhnout na sebe jedovatý tělesný a lymfatický odpad jako magnet. Odpad se tak soustředí ve střevě, odkud následně odejde přirozenou cestou sérií stolic.

Na paměti je však třeba mít, že tělo tak přijde až o čtyři litry substancí v podobě tekutin, které je třeba nahradit, aby nedošlo k dehydrataci. Znamená to nahradit ztracené 4 litry dvěma litry čerstvě vytlačené šťávy z citrusových plodů, kterou pro lepší vstřebatelnost zředíme dalšími dvěma litry vody. Šťáva navodí v organizmu alkalickou (zásaditou) reakci.

  • 4 velké nebo 6 středních grapefruitů, 2 velké nebo 3 menší citrony, dostatek pomerančů, abychom dohromady získali 2 l šťávy,2 l vody na zředění

Vypijte čtvrt litru šťávy půl hodiny poté, co jste vypili solný roztok. Dále pijte sklenici této šťávy každých dvacet až třicet minut, dokud nespotřebujete celé množství. Po celý den nejezte nic. Jestliže jste k večeru hladoví, můžete sníst pomeranče, grapefruity nebo pít šťávu z nich, případně trochu celerové šťávy.

preventivně pak každý den před spaním sníst 1 střední pomeranč, celé měsíčky ne jen šťávu, dužina pomeranče působí na střeva jako kartáč a vymete i starší usazeniny. Jen tento trik nefunguje napořád, ale pouze jen ten jeden den, dobré je pak doplňovat stravu o vlákninu a dostatek tekutin, a vyvážený jídelníček, aby nedocházelo k opětovnému zanášení střev. 

Tak a teď LYMFA - 

Lymfatický systém je významný pro podporu očisty našeho těla. Zjednodušeně řečeno nám pomáhá z něj odvést odpadní a toxické látky. S lymfatickým systémem a oběhem lymfy souvisí z orgánů hlavně žaludek a slezina, proto byste měli o tyto orgány náležitě opečovávat. Mízní systém spolupracuje s oběhovým systémem, přičemž je složen z celé sítě lymfatických cév, stovek mízních uzlin a rozváděním bezbarvé mízy zajišťuje čištění každé buňky v našem těle.

Lymfa je dokonalý systém poháněný pumpou nikoli srdeční, jako je tomu u krevního řečistě, ale hybnou energii. Pumpu tvoří dýchání a pohyb svalstva v okolí lymfatických cév. Lymfa je tekutina vznikající v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku. Proniká všemi tkáněmi a "omývá buňky". Nashromážděné nečistoty jsou pak ze zahuštěné lymfy odváděny do krevního řečiště skrze lymfatické uzliny. Nesprávně fungující lymfatický systém má za následek otoky a zhoršení projevů celulitidy a to mluvíme pouze o estetických záležitostech, protože lymfatický systém je významnou součástí imunitního systému, v němž má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Další nepříjemné projevy špatné funkce může být pocit únavy, bolesti hlavy, otoky očních víček a mízních uzlin. Součásti lymfatického systému jsou rovněž krční mandle, nosní mandle, střevo, slezina a tzv. Peyerovy plaky v tenkém střevě. Krční a nosní mandle, slepé střevo a slezinu považovala dříve medicína chybně za cosi postradatelného, ale ve skutečnosti všechny tyto orgány hrají důležitou roli při detoxikaci. Právě ony totiž spolu s lymfatickými uzlinami filtrují jedy z lymfy a ničí cizorodé bakterie i mrtvé buňky, jako jsou například odumřelé bílé krvinky.

To, v jakém stavu je vaše lymfa, má velký vliv na vaši náladu i tělesnou kondici. Je tedy v našem zájmu ji udržovat ve správném chodu:

 Vyhněte se slazeným syceným nápojům

Omezte i barevné nápoje pro sportovce a sladké ovocné šťávy, které obsahují více cukru než ovoce. Tyto nápoje s cukrem, barvivy a konzervačními látkami přidávají těžkou práci vašemu lymfatickému systému.

 Pijte vodu

Vaše tělo potřebuje vodu, aby zůstalo hydratované a aby lymfa proudila správně. Dobrým pravidlem je vypít 6 až 8 sklenic filtrované nebo čisté vody denně.

 Bylinné čaje

Některé byliny, jako kopřiva, bříza, echinacea, vřes, svízel, pýr, pampeliška, tužebník, irský mech.......

nebo zeleninové šťávy : moje oblíbená kombinace - červená řepa, mrkev, zázvor a někdy přidávám i celer

Vyhněte se těsnému svírajícímu olečení, stahující kalhotky nebo pásy, nylonovému a polyesterovému oblečení

Volte přírodní vlákna, které umožňují kůži dýchat, jako je bavlna, konopí, vlna nebo hedvábí.

 Ricinový olej

Seberte bavlněnou tkaninu složenou několikrát a za studena lisovaný olej ricinový olej. Namočte hadřík v oleji a aplikujte na spodní část břicha. Můžete ho tam nechat přes noc. Ricinový olej zvýší oběh lymfatických tekutin, sníží zánět a může zlepšit váš trávicí systém.

dýchejte, několik typů na dýchací cvíčení najdete v záložce - léčení s českou přírodou, kde popisuju i meditace

Dýchejte nejen do hrudníku, ale i dolů do břicha. To vám pomůže zůstat v klidnějším stavu a hlubší dýchání také pomůže lymfatickým tekutinám zůstat v pohybu.

Ořechy a semínka

Jezte syrové, nesolené ořechy a semínka na pomoc lymfě díky vhodným mastným kyselinám. Jsou to například vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, makadamové, para ořechy, lněná semínka, slunečnicová semínka a dýňová semínka

Správný tok lymfy můžeme podpořit také mechanicky. Nejsnadnějším a doma bez problémů proveditelným úkonem je kartačování na sucho. Kvalitním koupelovým kartáčem s přírodními štětinami provádíme masáž celého těla v délce přibližně deseti minut těsně před koupáním či sprchováním. Vždy postupujeme z pravé strany těla k levé a masáž provádíme směrem k srdci. 

Střídejte teplou a studenou sprchu

Zkuste střídání teplé a studené sprchy po dobu několika minut. Teplo rozšiřuje cévy a chlad způsobuje jejich smrštění. Vyhněte se tomuto typu rozproudění lymfy, pokud máte horší srdce nebo krevní tlak, nebo pokud jste těhotná.

Dejte si masáž (ideálně lymfatickou)

Zajděte si na jemnou masáž. Studie ukazují, že jemná masáž může tlačit až 78 procent stagnující lymfy zpět do oběhu. Masáž uvolňuje zachycené toxiny. Můžete také vyzkoušet lymfodrenáží masáž. Jedná se o speciální formu masáže, která se specificky zaměřuje tok lymfy v těle. Bez ohledu na typ masáže, kterou si vyberete, ujistěte se, že je jemná. Příliš velký tlak může dělat dobře na svaly, ale už nemusí mít stejné lymfatické stimulující účinky.

 Jakýkoliv pohyb je pro lymfatický systém prospěšný. Některé formy pohybu jsou však prospěšnější více než jiné. Jde o spíše lehčí aerobní aktivity nebo jógu, při kterých krev i lymfa mohou lépe proudit než při odporovém cvičení. Hluboké dýchání pak umožní dostatečné rozpínání plic a bránice, a tím i opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév. Díky němu právě dochází k pohybu lymfy oproti rychlému plytkému dýchání, které je v tomto případě neproduktivní. Co se týče stravy, je dobré zařadit do svého jídelníčku více vlákniny, průmyslově nezpracované potraviny, bylinky a naopak ubrat na příliš tučném stravování a přemíře přidaného cukru. Dostatek tekutin, hlavně čistá voda, je pak základ k tomu, aby lymfa dobře pracovala a zároveň ledviny, které pak odpadní látky filtrují.  

co zhoršuje volný průtok lymfy:

  • Vysoká konzumace pečených a škvařených a jinak přepálených tuků, stejně jako velká konzumace nasycených tuků, místo toho konzumujte tuky v přírodním stavu, jako je avokádo, extra panenský olivový olej, oříšky, semínka a oleje z nich, také za studena lisované.
  • Vysoká konzumace jednoduchých i složitých sacharidů
  • Přemíra konzumace potravin s vysokým obsahem lepku - není třeba z jídelníčku cíleně vyřazovat lepek, ale při racionálním způsobu stravování, při kterém se z jídelníčku odstraní bílé pečivo, bílá mouka, knedlíky, polotovary, nekvalitní uzeniny, smažené pochutiny, a místo nich si dáte celozrnné pečivo, rýži, celozrnné těstoviny, vždy doplněné o libovou bílkovinu a přiměřenou porci zeleniny, bude najednou příjem lepku asi pětinový, s čímž tělo dokáže pracovat bez problémů. Je rovněž známo, že cílené vyřazování lepku může vést i ke vzniku slinivkových zánětů a i ke vzniku diabetu mellitu II.typu.
  • Doporučení:
  • Nejezte:  sladkosti a veškerý volný cukr, dále smažené a pečené jídlo, mléko v čerstvé podobě, bílou mouku, omezte příjem nasycených tuků ve stravě - máslo, sádlo, tučné uzeniny a tučné sýry, velké porce masa, libových uzeniny a polotučných sýrů také nejsou vhodné, snažte se vše si připravit a vymezit tak ve stravě polotovary plné aditiv.

    Naopak si dopřejte: pravidelné porce ovoce a zeleniny, zeleninu neloupejte a spíše vařte v páře, dopřejte si jako přílohu pohanku nebo jáhly, quinou, amarant, stejně jako luštěniny, vhodná je i zelenina s obsahem síry - cibule, česnek, pórek, pro rozproudění lymfy se výborně hodí zázvor a potom bylinné směsi.

Ovšem všeho s rozumem .


null