Gemmoterapie
Jednou z moderních léčebných metod, přinášející pozoruhodné výsledky i u obtížně léčitelných nemocí, je nová terapie s názvem gemmoterapie - též zvaná medicína pupenů. Gemmoterapie je léčení pomocí kapek připravených z výtažků pupenů stromů a keřů, nebo bylin.
Podstatou této metody je léčebné využití zárodečných tkání, jako jsou pupeny, kořínky, nebo mladé listy či výhonky (letorosty). V pupenu (latinsky gemmon) jsou uloženy neobyčejně účinné látky pro léčení lidského organismu. Jedná se o hormony, enzymy, stopové prvky, vitamíny a další látky, kterých má zejména při onemocnění lidské tělo nedostatek.
V roce 1952 jako první připravil výtažek z pupenů břízy belgický lékař Dr. Paul Henry z Bruselu. Ten si po stovkách experimentů s rostlinými látkami uvědomil, že každá rostlina ukládá do pupenů to nejcennější pro svůj další růst a pupeny jsou tak výjimečnou částí každé rostliny a mohou tedy obsahovat nejvíce léčivých látek z celé rostliny. Dr. Henry po vyzkoušení výtažků z pupenů zjistil, že jejich účinky jsou příliš silné a upravil tinkturu homeopaticky (potenciálním na 1 desetinnou hodnotu D1), aby tak došlo k jejímu zředění. Tím zároveň spojil klasické a homeopatické působení obsahových látek rostlin. Gemmoterapeutika jsou proto deklarována jako léčiva obsahující ještě vysoké množství účinných látek a současně už i homeopatickou léčivou informaci.
U nás se o gemmoterapii a její využití začali zajímat nejznámější představitelé alternativní medicíny, Josef A. Zentrich a ing. Jiří Janča, kteří jako první o této metodě napsali v roce 1997. V následujícím roce začala gemmoterapeutika vyrábět Mgr. Jarmila Podhorná, takže dnes jsou tyto léčiva k dostání i u nás, a na rozdíl od zahraničí, za zcela přijatelnou cenu.
Na začátku každé léčebné kúry se doporučuje nejprve organismus očistit podáním tzv. drenážního prostředku. K tomuto účelu se nejčastěji používá tinktura z březových pupenů, která má všeobecně očistný účinek celého organismu a stimuluje funkci jater a slinivky. Tím dojde k odbourání a vyplavení toxických látek z organismu. Následující léčebná kúra, zaměřená již podle druhu nemoci, má tak mnohem větší účinek. U jednotlivých kúr jsou uvedeny počty kapek na 1 kg hmotnosti člověka a den. Délka kúry probíhá po dobu 3 - 12 týdnů, podle závažnosti onemocnění. Dávkování se obvykle dělí na dvě až tři části a tinktura se užívá před jídlem.
Protože se tato metoda řadí k léčení pomocí přírodních prostředků, má mnoho výhod. Léčbu můžeme provádět u každé nemoci a dokonce ji můžeme použít i u nejasné příčiny onemocnění. Gemmoterapie může nahradit i léčbu, kdy nelze z různých důvodů podávat silné léky. Podáváním tinktury jsou současně s léčbou tělu dodávány potřebné vitamíny a stopové prvky i hormony. Gemmoterapii můžeme provádět i preventivně, ale nástup účinků je většinou pomalejší než u klasických léků. Působení je však bez vedlejších účinků a dochází k čištění těla přirozenou cestou. Současně se zlepšuje imunita a funkce centrální nervové soustavy. Organismus se během léčebné kúry také celkově omladí a posílí.
Gemmoterapii lze kombinovat i s ostatními léky a léčebnými metodami, u méně závažných onemocnění může odborně aplikovaná kúra nahradit klasickou léčbu chemickými léky.
Dosavadní medicína dosáhla v posledních letech netušeného rozvoje, přesto však přibývá alergií, zhoubných onemocnění a vznikají i nové nemoci. Lidé se tak mnohdy navrací k přírodní formě léčení a prevenci. Jednou z nich je i gemmoterapie. Léčba přírodní, alternativní je většinou pomalá a rozhodnout se pro ní musí každý sám, přesto však bude mít i nadále pevné místo při léčení a udržení harmonického stavu člověka.
Jaké mají pupeny jednotlivých rostlin účinky na zdraví?
- Aronie (černý jeřáb) optimalizuje funkci štítné žlázy (obsahuje jód), podporuje pružnost a nepropustnost cév a pomáhá vylučovat soli z těla.
Navíc obsahují skupinu vitamínů B, C, E, P, díky vysokému obsahu ftavonoidú zlepšují pevnost a pružnost cév. - Bez černý podporuje obranyschopnost (imunitu) organismu a stimuluje čitmost imunitního systému. Používá se také při pročištění organismu, také díky tomu má pak vliv na léčbu akné a různých ekzémů. Podpoří hubnutí a také pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. Výborně působí na cévy, má protirevmatický a protinádorový účinek.
- Bez hroznatý harmonizuje imunitní systém, ovlivňuje činnost ledvin, jater a další choroby citlivé na kortikoidy, které může bez jejich vedlejších účinků nahradil.
- Borovice kleč pomáhá při revmatoidní artritidě, regeneruje kosti a chrupavku a to zvláště u lidí důchodového věku.
- Borovice lesní - tinktura z pupenů je výborná na podporu kostí a kloubů nebo při zánětlivém revmatismu (revmatismus, revmatoidní artritida) a demineralizaci kostí (osteoporóza). Je také vhodná jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí), k regeneraci kostí a chrupavek. Obecně posiluje kosti, kolena, kyčle, menší klouby, pomáhá také při bolestech páteře.
- Borůvka černá zlepšuje vidění ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Příznivě působí na cévní stěny. Dobře působí na cukrovku (diabetes) 2. typu, jelikož pomáhá organizmu využívat přirozeně syntetizovaný inzulín. Působí dezinfekčně, má antivirové a antioxidační účinky.
- Brusinka obecná je ženskou bylinou, zlepšuje vstřebávání vápníku při problémech v menopauze a postmenopauze, uvolňuje ledvinová klubíčka, vylučuje kyselinu močovou, pomáhá při zánětech močových cest, brání skleróze tepen, zlepšuje výživu kůže.
- Bříza bělokorá - pupeny břízy je základním gemmoterapeutickým nástrojem (drenážní prostředek) - pročistí organismus a připraví jej na vlastní léčbu dalšími bylinnými přípravky. Dále působí na zánět slinivky, funkci sleziny a zánětlivá onemocnění ledvin - bílkovina v moči. Protože je bříza značně močopudná, doporučuje se zvýšit denní přísun tekutin - nejlépe čisté vody. Má vliv na zánět kloubů (artritidu), špatně se hojící kožní vředy, proleženiny (dekubity). Snižuje množství kyseliny močové v těle, léčí nemoc dna.
- Bříza bělokorá - jehnědy. Březové jehnědy harmonizují funkci štítné žlázy i celého hormonového hospodářství v těle.
- Buk lesní působí podobně jako březové pupeny - aplikujeme jej při potřebě rychlejší drenáže před aplikací specifického extraktu. Dále zlepšuje činnost ledvin a vyměšování močových kaménků.
- Česnek medvědí je vhodným antisklerotickým prostředkem. Silně působí proti plísním, virům i bakteriím.
- Dub letní používáme jako drenážní prostředek v případě selhání břízy. Dále působí proli průjmům a zlepšuje stav tlustého střeva. V kombinaci s extraktem z březových jehněd zlepšuje mužské libido.
- Fíkovník smokvoň pusobí blahodárně na celý trávicí trakt včetně dvanácterníkových a žaludečních vředů. Pomáhá při infekcích v těle a může být alternativním nástrojem při léčbě mozkových poruch.
- Habr obecný je gemmoterapeutikem vhodným při zánětech dýchacích cest, pro regeneraci sliznic, harmonizuje jaterní činnost a supluje deficit krevních destiček - snižuje krvácivost.
- Hloh obecný tak jako v alopatii pomáhá při vysokém krevním tlaku, srdeční arytmii, při ateroskleróze i jako prevence infarktu myokardu.
- Jalovec obecný má regenerační a detoxikační účinek na játra a působí na záněty ledvin a močových cest. Příznivě ovlivňuje cukrovku 2. typu.
- Jasan ztepilý snižuje množství kyseliny močové v těle a působí antirevmaticky, čímž příznivě ovlivňuje dnu. Může nám pomoci i při virových onemocněních, například chřipce.
- Javor babyka působí pozitivně na nervový systém, zvláště pak na zlepšení funkce vedení vzruchu nervem. Může pomoci při částečných ztrátách hybnosti útlakovým syndromem karpálního tunelu a dalších nemocech nervového aparátu.
- Javor klen zlepšuje trávení a optimalizuje činnost žlučníku.
- Jedle bělokorá pomáhá u nemocí kostí pacientů s neukončeným vývojem kosterní soustavy. Můžeme ji použít i pří dýchacích problémech z důvodu nachlazení či dýchavičnosti.
- Jeřáb oskeruše snižuje hustotu a srážlivost krve a tím zlepšuje žilní oběh, čímž ovlivňuje křečové žíly, těžké nohy, záněty okolí žil, bércové vředy, hemoroidy, ale i bolesti hlavy a problémy se sluchem, způsobené překrvením mozku.
- Jeřáb ptačí používáme stejně jako v alopatii pro šetrné doplnění fytoestrogenů v těle v období klimakteria. Dále zlepšuje průtok krve cévním systémem.
ŽENY: Tinktura z jeřábu ptačího je výborná v ženské oblasti, pomáhá téměř se všemi problémy: při poruchách menstruačniho cyklu, při bolestech, proti neplodnosti, při problémech v klimakteriu i cystách. Pomáhá organismu při překonávání stresu a vyčerpání, působí proti změnám provázejícím postupující věk, stimuluje imunitní systém. Jeřáb ptačí obsahuje fytoestrogeny a napomáhá produkci ženských pohlavních hormonů a zároveň působí při stresu a napětí. Zvyšuje ženské libido (sexuální touhu, řeší tedy frigiditu žen). - Jilm obecný slouží jako drenážní prostředek při kožních nemocech, regeneruje sliznice a pomáhá pří jarní únavě.
- Jinan dvoulaločný působí na periferní prokrvení, jako prevence a léčba mozkových příhod, na zlepšení paměti, proti závratím a může příznivě ovlivnit ztrátu sluchu, hučení v uších (tinnitus) či Parkinsonovu nemoc.
- Jírovec maďal ("kaštan") zlepšuje krevní cirkulací v plicích, působí proti otokům, zlepšuje stav cévních stěn, čímž ovlivňuje hemoroidy, křečové žíly, bércové vředy a další problémy oběhového systému včetně zlepšení prokrvení cév periferních. Tím má mj. vliv na studené nohy.
Ve směsi s oskeruší a kaštanem působí na lymfatický oběh. - Jmelí bílé zlepšuje prokrvení mozku a enzymatickou funkci slinivky břišní. Pomáhá v případě sklerotických změn, při zbytnění srdce (hypertrofie myokardu) a při onkologických diagnózách.
- Kaštan pravý čístí lymfatický systém a zbavuje jej otoků. Zlepšuje cévní cirkulaci a podporuje funkci jater. Ovlivňuje i trávení narušené autointoxikací.
- Kiwi čínské podporuje látkovou výměnu, posiluje organismus i játra, působí antirevmaticky a snižuje psychické napětí.
- Kopřiva dvoudomá detoxikuje organismus, pomáhá ke zdravému stavu vlasové pokožky, používá se jako geriatrikum pro látkovou výměnu. Řeší problémy s prostatou a povzbuzuje činnost jater.
- Krušpánek (Zimostráz vždyzelený, jen pro vnější užití), používáme jako přechodový lék při změně gemmoterapeutické léčby.
Působí na večerní horečky, které nesouvisí se skrytým zánětem v těle (tzn. není zvýšena hodnota sedimentace). - Kukuřice setá se používá při cévních křečích, gangrénách končetin a jako podpora regenerace srdce po prodělaném infarktu myokardu.
- Lichořeřišnice větší má silný antibiotický účinek, především na stafylokoky, streptokoky, salmonely, Proteus vulgaris, Escherichia coli a Helicobacter. Nejsilněji působí při zánětech žaludku, v urogenitální oblasti a oblasti dýchacích cest.
- Lípa obecná slouží jako uklidňující prostředek při depresích, nespavost u dětí, prodlužuje délku spánku. Tlumí úzkosti, strach, neurózy, utkvělé představy, bušení srdce. Pomáhá při nevolnostech z cestovaní. Tlumí svědění. Detoxikuje organismus (při dlouhodobém užívání). Snižuje hladinu cholesterolu, kyseliny močové (dna). Obezita - pomáhá při hubnutí. Chronický zánět žaludku, kolitidy.
Také dobře působí na dýchací systém, posilují imunitu, povzbuzují jaterní aktivitu. Tinktura z pupenů zvyšuje obranyschopnost, posiluje a omlazuje organismus. - Líska obecná pomáhá při ateroskleróze, je vhodná pro regeneraci plicních sliznic a pří rozedmě plic a bronchiektázií.
- Loubinec - revma, revmatismus, revmatoidní artritida. Zánět více kloubů - polyartritida. Bolesti malých kloubů. Deformace kloubů. Nemoci šlach a vazů. Dupuytrenova kontraktura. Bouchardovy uzly. Heberdenovy uzly. Dlaňová aponeuróza. Pozánětlivé srůsty. Ateroskleróza cév (vápenaté usazeniny v cévách).
- Maliník obecný obsahuje fytoestrogeny, které regulují nepravidelnou menstruaci. Tlumí problémy spojené premenstruačním syndromem PMS, s menopauzou a mohou pomoci při poševních zánětech. Cysty prsu, cysty vajčeníků - i zde pomohou pupeny této rostliny.
- Měsíček lékařský je významný protirakovinný přípravek při onkologických indikacích ženských orgánů - rakovina dělohy, rakovina děložního čípku, rakovina pochvy, vaječníků a prsu.
- Modřín opadavý působí na záněty horních cest dýchacích, podporuje činnost ledvin a používáme jej i jako antirevmatikum.
- Morušovník černý zlepšuje látkovou výměnu, léčí záněty dýchacích cest, užívá se při kožních chorobách a ovlivňuje i cukrovku.
- Olše lepkavá - silně účinkuje na revma (tlumí nitrokloubní zánět), osteoporoza, bolesti zad, kloubů a svalů revmatického původu, ICHS (ischemická choroba srdeční)
- Ořešák černý (americký) se jeví jako užitečný pomocník v boji proti neoperovatetným nádorům léčených chemoterapií nebo ozařováním a to v souběhu s touto léčbou (doprovodná gemmoterapie k onkoterapii). Po operovaných nádorech podávat ihned jak je to možné.
- Ořešák královský (vlašský) působí na chronické záněty v těle, na předčasné vrásky na kůži a zlepšuje stav kloubů a šlach. Aktivuje imunitní systém při infekcích a je vhodný i na kmeny bakterií rezistentní vůči antibiotikům, zvláště na stafylokoky.
- Ostružiník křovitý působí protiskleroticky, používáme při dně, revmatismu a dalších degenerativních nemocech kloubů. V plicní oblasti nám působí na rozedmu plic (emfyzém), plicní fibrózu (CHOPN), chronickou bronchitidu a celkově na posílení plic.
- Platan javorolistý příznivě působí na akné a vitiligo. Dokáže ovlivnit následky malárie.
- Rakytník řešetlákový působí jako imunostimulátor, napomáhá regeneraci epitelu, léčí dvanáctníkové a žaludeční vředy, má antisklerotické a antidepresivní účinky a ovlivňuje kloubní a zažívací potíže.
- Růže šípková ("šípek") je vhodným protizánětlivým prostředkem u dětí, a to zvláště pro oblast dýchacích cest. Tlumí astma, rozedmu plic (emfyzém) a další dýchací problémy.
DĚTI: Pupeny šípku jsou vhodné pro děti s nedostatkem obranyschopnosti a slabou imunitou, které jsou často nemocné. - Rybíz černý s úspěchem používáme pro regulaci činnosti žláz s vnitřní sekrecí, hlavně nadledvinky (tím podporuje tvorbu tělu přirozeného kortikoidu), při zánětech v těle, alergiích a při zbytnění prostaty.
Také velice posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu a stimuluje metabolismus.
ŽENY: Púsobí také analgeticky a pomáhá při nedostatku vnitřní a životní síly, při únavě, bojuje proti ospalosti.
MUŽI: Doporučuje se při léčbě chronického zánětu prostaty a dny.
DĚTI: Vnitřně púsobí při akutní a chronické kopřivce, akné, lupénce a suchých infekčních ekzémech. Pupeny černého rybízu mají protizánětlivý účinek, pomáhají po užívání antibiotik při doléčení. - Svída krvavá je svými protisrážlivými účinky předurčena k řešení oběhových potíží. Je vhodná při nedostatečnosti věnčitých tepen, jako prevence infarktu, při léčbě trombózy či jako antisklerotikum. Působí při nefróze, stimuluje Kupfferovy jaterní buňky. Je nejvýznamnějším gemmoterapeutikem na snížení zvýšené funkce štítné žlázy.
- Šeřík obecný uvolňuje věnčité tepny, pomáhá při srdečních křečích a je účinný proti ateroskleróze.
- Topol černý obsahuje salicin s protizánětlivými účinky, populin, který snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a množství silic, vosku a pryskyřic.
V současné době je prokázán terapeutický efekt při doléčováni lymské boreliózy. Dále zánět tepen (arteritida), ateroskleróza, snížení krevní srážlivosti, zánět průdušnice, zánět průdušek, špatně prokrvená pokožka (bércové vředy ad.), dna. Pomáhá při akné, bolestech zad (páteře), candidě, kvasinkách a různých mykózách - plísních. Pupeny topolu účinně ulevují při revmatických bolestech kloubů.
TOPOL A MUŽI: Pročištění organismu i potíže s prostatou.
TOPOL A ŽENY: Dezinfikují močové cesty a hojí záněty močového měchýře, léčí kandidu (kandidózu). - Třešeň - dna, zánět kloubu (artritida) způsobený dnou, zánět žaludku, překyselení, prevence kardiovaskulárních chorob (srdce, cévy), prevence rakoviny (např. rakovina prsu u mužů), diabetes (zpomalení rozvoje choroby), vysoký cholesterol - hypercholesterolémie.
- Vinná réva je vhodným protizánětlivým prostředkem u chronických stavů, pomáhá při angínách, aktivuje tvorbu bílých krvinek a příznivě působí na artrózu zejména mladších pacientů.
- Vrba bílá příznivě ovlivňuje záněty močových cest. Ve spojení s břízou pomáhá při chřipkových stavech. Ve spojení s měsíčkem snižuje schopnost nervové soustavy vnímat bolest.
- Vřes obecný působí na otoky v organismu hlavně podporou funkce ledvin. Vyplavuje kyselinu močovou z těla. Brání rozvoji metastáz, k léčbě vlastního nádoru jej kombinujeme s čajem z lapacha a u ženských nádorů s čajem z měsíčku.
- Žito seté zaceluje jizvy ve škáře a pokožce a působí na lupénku. Stimuluje jaterní buňky (hepatocyty), působí na chronickou a akutní hepatitidu. Zlepšuje účinek imunosupresiv.